Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.2/5
Ilość ocen: 12
Składniki potrzebne do wyrobu Piwa Domowego
Sklep Alkohole Domowe
Karafka do alkoholu Talia 700 ml + korek kulaKarafka do alkoholu Talia 700 ml + korek kula
Piękna karafka do alkoholu lub nalewek w komplecie z korkiem kulą.
Cena: 39,99 zł

Aby zrobić samodzielnie piwo należy przygotować dwa najważniejsze składniki : jęczmień i chmiel. Oczywiście muszą być odpowiednio spreparowane by dodać je do piwnego zaczynu.

KIEŁKOWNIE JęCZMIENIA
1. Jęczmień należy zamoczyć w ciepłej wodzie tak aby napęczniał. Jeśli jest świeży i wilgotny to wystarczy kilka godzin, lecz jeśli jest wyschnięty należy trzymać do w wodzie ok 24 h lub dłużej.

2. Wodę należy odlać i wsypać ziarno do naczynia o odpowiednio dużej średnicy. Należy rozprowadzić je po całej powierzchni tak aby grubość warstwy ziaren nie przekroczyła 1 cm. Naczynie należy postawić w ciepłym i (koniecznie) ciemnym miejscu. Można zakryć je kocem lub czymś zastępczym tak aby uniemożliwić dostanie się światła do zboża. Jęczmień można nawilżać, należy z tym nie przesadzić bo ziarno nie może leżeć w wodzie.

3. Po około 14 dniach ziarno wytworzy w sobie słód, który jest bardzo pożądany jeśli chodzi o alkohol w naszym browarze, posiada też kilku centymetrowe blade kiełki. Przez cały okres kiełkowania ziarna możemy nim potrząsać tak aby ziarna z doły wymieszały się z tymi z góry. Warto przeprowadzać co jakiś czas tę czynność, ponieważ ziarno które leży wyżej kiełkuje szybciej i prędzej wytwarza słód. O czasu do czasu warto również sprawdzać smak jęczmienia, jeśli słodki smak jest już dobrze wyczuwalny jest to znak do zakończenia kiełkowania.

Teraz należy ziarno wysuszyć i przetrzeć na sicie aby pozbyć sie kiełków, które mogą wprowadzać do zaczynu nieprzyjemny smak i aromat.

SPORZ¡DZANIE ŚRUTY Z JęCZMIENIA
   Z zakiełkowanego ziarna można przygotować sobie śrutę, którą można przechowywać i używać kiedy tylko jest mam potrzebna.
  W tym celu należy wykiełkowane ziarno dobrze wysuszyć a następnie zmielić maszynką do mięcha. Ziarno można także zmiażdżyć tak aby łuski pozostały w całości, polecam tę metodę, ponieważ poleca ją większość przepisów, widocznie ziarno tak spreparowane lepiej się przechowuje.

CHMIEL
   - Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus ) - gatunek byliny z rodziny konopiowatych.
Jeśli chodzi o tę roślinkę należy nazrywać sobie zielony szyszek. Szyszki mają do 7 cm, charakterystyczny zapach i typowy wygląd. Nie wiem czym można to gdzieś kupić, ale na pewno kupić można ekstrakty chmielowe, ale nie w naszym zaprzyjaźnionym sklepie.
  Aby wydostać z chmielu to co najcenniejsze, należy gotować zielone lub wcześniej wysuszone szyszki przez 2-3 godziny.

Komentarze do: Składniki potrzebne do wyrobu Piwa Domowego

Aby skomentować stronę wypełnij wszystkie pola i kliknij "zapisz".


 Zarejestruj się lub zaloguj aby nie podawać ci±gle tych danych.   (Pisz±c akceptujesz regulamin!)
 Wpisz w to pole słowo: prawda